Munkahelyi internetezésnek vége - Munkaügyi Fórum blog
Vége a munkahelyi internetezésnek

2019.02.21.

Written by viktor

Az Európai Unió adatvédelmi reformjának következő állomása, hogy az tagországok a helyi törvényeiket módosítják. Már tárgyalás alatt van az a törvényjavaslat csomag, amely szerint a munkáltató külön megállapodás nélkül is megtilthatja minden, nem a munkával kapcsolatos tevékenységet a munkáltató által átadott számítástechnikai eszközön. Sőt! Amennyiben az adatok védelme ezt megkívánja akár ellenőrizheti is a munkavállaló felhasználói szokásait a munkára bocsájtott eszközökön. Olvasd tovább bejegyzésünket.

Az Uniós rendelkezések minden tagállamára érvényesek, de szükséges a jogharmónizáció az egyes országok törvényeivel. A GDPR elsősorban a személyek nagyobb önrendelkezési jogát az adataik felett hivatott elősegíteni. Második alappillére az adatok biztonsága, amelyeket adatkezelőkhöz adatfeldolgozókhoz juttatunk életünk során.

Korábbi GDPR a hatása a munkaügyekben cikkünket itt olvashatod. Adatvédelmi gyorstalpalónkat itt. Az Info. törvények korábbi változásairól pedig itt.

2019 februárban került benyújtásra az a T/ 4479. nevű törvénycsomag javaslat amely a Munka törvénykönyvében is módosításokat eszközöl. A törvényjavaslat annak érdekében született, hogy az adatok védelme a munkáltató által kezelt adatok során is előtérbe kerüljön a munkavállalók adatainak biztonsága mellett.

A javaslat alapján a munkavállaló a munkáltatótól kapott számítástechnikai eszközökön kizárólag csak olyan dolgokat végezhet, amely a munkaviszonyával, azaz a munkájával kapcsolatos. A munkáltató köthet külön megállapodást arról, hogy a munkavállaló még mire használhatja az informatikai eszközét.

A rendelkezés célja, hogy a törvény is elősegítse a munkáltató által kezelt adatok biztonságát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy külön megállapodás hiányában a munkáltató által biztosított laptopon okostelefonon kizárólag a munkával kapcsolatos levelezést és programokat lehet használni, ha a munkáltató ezt kéri vagy állítja be. Ehhez biztosít ez a törvényjavaslat jogi hátteret. A munkáltatónak továbbra sincs joga ellenőrizni az esetlegesen magánélethez köthető levelezéseket vagy internetes böngészést de felelőségre vonhatja az ilyen jellegű használatért a munkavállalót.

Mindemellett a gyakorlatban köthetnek külön megállapodást a munkavállalóval arról, hogy milyen magáncélokra használhatja az informatikai eszközt és engedélyezhet ilyen tevékenységeket a munkáltató. Azt azonban munkáltatóként érdemes tudnod, hogy az adatvédelmi intézkedéseidben ezeket a kockázatokat mérlegelned kell és olyan megoldásokat szükséges alkalmaznod amellyel biztosíthatod, hogy a kettős használatból nem történik adatvédelmi incidens.

Bármelyik eset áll fent a munkáltatóként csak a munkával kapcsolatos adatokig ellenőrizheted a munkavállalónak biztosított informatikai eszközt. Tehát ha engedélyezett is a magánlevelezés és programok használata akkor azt célszerű elkülöníteni és nem lehet a magán levelezésbe vagy a programokba betekinteni. Mindemellett a javaslatcsomag alapján a munkáltatónak joga lesz letiltani a magánlevelezést, közösségi alkalmazásokat chatszolgáltatásokat, vagy a nem munkával kapcsolatos webes böngészést, internet használatot az átadott informatikai eszközökön.

Ez még csak egy törvényjavaslat amelyet tárgyalnak, de itt a Munkaügyi Fórumon értesítünk, ha változik a Munka törvénykönyve.

M.Mór

Munkaügyi naptárak segédanyagok ingyen a Mnkaügyi Fórumtől-banner-2024-1200x628
Online Munkaidő Nyilvántartó Rendszer Ingyenes START csomag - Munkaügyi Fórum blog
Nagyvállalati munkaügyek kezelésére OLM Rendszer - Munkaügyi Fórum blog