Tippeld meg mennyivel emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum 2021-ben

2020.12.14.

Written by viktor

Vajon mennyi lesz a minimálbér és a garantált bérminimum 2021-ben?  Emelkedik, stagnál vagy növekszik? Szokásos év-végi, játékunkban most Te is megjósolhatod, hogy mennyivel emelkedik a bér jövőre. A helyesen tippelők között egy Online Munkaidő Nyilvántartó KKV csomagot sorsolunk ki és elsőkézből értesülhetsz a hivatalos adatokról.  Bejegyzésünkben a becsléshez szükséges háttér információkat is összeszedtük. Játssz velünk:

A minimálbér és a garantált bérminimum összegét minden évben kormányrendeletben közlik. A minimum összegeket a szaktárcák és a szakszervezetek is megvitatják. Az emelés mértékét befolyásolják az ország gazdasági tényezői és munkaerő piaci helyzet.

Munkaügyesként HR-esként pedig a bérszámfejtéshez kell tudnod, hiszen 2021 január 01. 0 órától már ezen összegek alapján kell a munkabért számítanod.

A hivatalos információkat és a hozzá kapcsolódó segédanyagokat a Munkaügyi Fórumon közzétesszük, de addig is hagyunk helyet a találgatásnak egy játék keretében!

Saccold meg

A feladat egyszerű. Iratkozz fel és add meg a tippedet úgy, hogy az emelés mértékének százalékát írod le. Pl.: 0% , 2,% 5% 9%, 12% .
A helyesen tippelők között az Online Munkaidő Nyilvántartó KÖNYVELŐI csomagját adjuk, melyet egy évig ingyenesen használhat. Az ajándékról itt tudhatsz meg többet. 

Tényezők

A minimálbér és a garantált bérminimum összegének egy olyan metszetben kell lennie, amelyben jól járnak a munkavállalók – magas bérrel- és ki tudja termelni a gazdaság, vagy szűkebb értelemben a munkaadók. A piaci bérek pedig továbbra is lehetnek egyes szektorokban magasabbak, míg számos esetben pedig csökkenő értékűek. Viszont a minimum összeg, kötelező érvényű.
Miért nem lehet az egekig emelni a minimális összegeket?

A válasz egyszerű. Az egyik ilyen lehetőség az, hogy ha túl magas lenne az alapbér akkor az azt jelenti, hogy megnő a munkaadók bérköltsége. Ha ez nagyon megnő akkor az jelentkezik az árucikkek árában is. Ha drasztikusan emelkedik az árucikkek ára a boltban akkor a reál bér kevesebbet fog érni. A másik szcenárió, hogy nem tudják a munkaadók kifizetni a magasabb összeget, ami miatt a gazdaság szereplői tönkre mennek. Ennek a következménye meg a munkanélküliség lehet.

Miért nem maradhat túl alacsonyan?

Ha a minimálbérek túl alacsonyak, ellenben az infláció növekszik, akkor a munkavállalók zsebében kevesebb pénz lesz vásárolni és kevesebbet fogyasztanak. Egy idő után a kevesebb fogyasztás miatt kevesebb termelésre van szükség. A kör bezárul. A másik lehetőség, hogy még többen lesznek minimálbérre bejelentve és esetleg nő a fekete gazdaság, csökkenek a befolyó adók.

Természetesen a fenti közgazdasági példák leegyszerűsített elméleti lehetőségek hiszen ennél jóval több tényező is befolyásolhatja a folyamatokat.

Esélylatolgatás

Ebben az részben összeszedtük a háttér információkat, amelyek segítenek a tippedet kialakítani.

8-10%béremelés

A legoptimistább jóslat szerint magas lehet a béremelés, két tényező miatt is. Az egyik az infláció, ami ebben az évben elég magas volt. A béreknek pedig jó lenne az inflációt, kompenzálnia ezáltal a gazdaságot felpörgetnie. A másik tényező a munkaerő piaci helyzet. Igaz, hogy a koronavírus kapcsán rengetegen kényszerültek munkát keresni, viszont a termelés gyártás iparban és sok szolgáltatónál, továbbra is szakember hiány van. A szakember hiány viszont a bérek emelésével lehet egy pontig csökkenteni.

0-3% béremelés

A legsötétebb jóslatok akár azt is feltételezik, hogy elmarad az emelés mivel nyakunkon a világpiaci válság, amely a pandémia miatt talán még mélyebb lesz az elkövetkező esztendőben. Ez a tényező pedig erősen hat a kkv szektorra, ahol sokan így is a túlélésért küzdenek. A munkavállalók alku pozíciója a munkáltatókkal szemben pedig tovább gyengül az emelkedő munkanélküliség miatt.

4-7% béremelés

A kiegyensúlyozottabb latolgatók pedig mindenképp emelésre számítanak, de mérsékelt formában, amely egy jó kompromisszum lehet mind a szakszervezeteknek mind pedig a munkáltatóknak. Közgazdasági szempontból pedig validált, megoldás lenne. A kormány már jelezte, hogy szabad utat hagy (reális összeg keretek között) az egyeztetéseknek a szakszervezetek és a munkáltatók közti tárgyalásban.

Még egy, füles

A múlt évhez képest minden tekintetben egy nehéz találgatásra készülhetsz, hiszen a COVID-19 helyzet miatt kaotikussá vált a gazdasági helyzet. 2019-2020-ban béremelési megállapodás határozta meg a minimum emelés mértékét az ország jó gazdasági mutatói okán.

A magas emelést forszírozó szakszervezetek a nehéz helyzetben lévő, munkaadókkal tárgyalnak. Végső soron az a cél, hogy a ’kecske is jól lakjon és a káposzta’ is megmaradjon. Lefordítva, egy gazdaságilag vállalható, megegyezésen alapuló konszenzus kell, hogy szülessen ami a munkavállalók és a munkaadóknak is vállalható.

Kérdés csupán csak az, hogy a tárgyalásokat a jó kompromisszumkészség vezeti majd?

Eddigi tárgyalások nem hivatalos információi:

2020.12.09.
7,5% / 3%
A munkavállalói szakszervezetek a korábbi 10 százalékos béremelési igényüket 7,5 százalékban határozta meg. A 7,5 százalékos bruttó béremelési igényükből engednének, amennyiben a kormány csökkenti a dolgozókat terhelő adó vagy járulékok egyikét. Ha ez nem történik meg, akkor kitartanak a 7,5 százalékos minimálbér és garantált bérminimum emelésének igénye mellett.
A munkaadói oldal fontosnak tartja, hogy 2021-ben is megőrizzék a dolgozók bérének a reálértékét, ezért 3 százalékos béremelés javasolnak. Azzal a kikötéssel, hogy ezt akkor vállalják, ha a kormány folytatja a hatéves bérmegállapodásban foglaltakat és jövőre is újabb 2 százalékponttal csökkenti a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adót (szocho).

2020.12.22.
6,5% / 3%
A munkaadók 2021 január elsejétől továbbra is a 3 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emelésében hajlandók megegyezni. Amennyiben a munkáltatói járulék a 2021-es év során csökkenne, akkor ez automatikusan további minimálbéremelést jelentene.
A munkavállalói oldal továbbra is a 6,5 százalékos béremelést támogatja.

2020.12.30
6,5% / 3%
A munkáltatók 3 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emelést ajánlottak, a munkavállalói érdekképviseletek 6,5 százalékos emelést igényeltek.

2021.01.08.
Bértárgyalások: „történt előremozdulás”.
A munkaadók béremelési ajánlata 3 százalék, míg a munkavállalók javaslata 5 százalék.
Vannak olyan munkáltatók, akik a 4 százalékos emelésen is gondolkodnak, fontos azonban, hogy olyan döntés szülessen, amely nem veszélyezteti a vállalkozások pénzügyi stabilitását.

2021.01.13.
5% / 3,1%
Közeledtek az álláspontok. A 4 százalékos emelés a legvalószínűbb. A szakszervezeti vezetők úgy vélik, a megállapodáshoz szükség van a kormány segítségére.
A munkaadók a hivatalos, 3 százalékos ajánlatuk fölött egységesen el tudnák fogadni a 4 százalékot is a megállapodás érdekében– mondta Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
A munkavállalói szakszervezetek 6,5 százalékos, de legalább 5 százalékos emelést tartottak volna elfogadhatónak. A vállalkozói oldal a rendkívül kedvezőtlen tavalyi évi gazdasági adatok fényében az inflációval megegyező, 3,1 százalékos javaslatot fogalmaztak meg.
A munkaadók és a munkavállalók álláspontja közti különbség megoldása érdekében felmerültek olyan megoldás is, hogy a cafeteriarendszeren lehetne úgy módosítani, hogy az némi jövedelem növekedést eredményezzen a munkavállalóknak. Ezt azonban a kormánynak meg kell vizsgálnia.

Frissítés

Az álláspontok annyira polarizáltak, hogy a tárgyalások 2021 januárban folytatódnak a legfrissebb kormányrendelet szerint.

A játék lezárult!

A helyes tipp 4% volt amely 2021. feb.01 től érvényes.

 

Nyertesünk:

Gratulálunk Varga-Balogh Hajnalkának!

Helyesen tippelte meg, hogy mennyivel emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum 2021-ben, és őt húztuk ki sorsolásunkon.

A nyereménye egy Online Munkaidő Nyilvántartó Rendszer KKV csomag egy éves előfizetés. Íme a nyeremény:
https://olmunkaido.hu/kkv-csomag/

Összesen 188-an tippeltetek és 11 fő adta meg a 4%-os emelést.

Közülük sorsoltuk ki nyertesünket.
Kérjük a szerencsés és helyesen tippelő nyertest, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot a nyereménye átvételéhez!
A többiek ne csüggedjenek hiszen hamarosan újabb játékot hirdetünk meg!

Munkaügyi naptárak segédanyagok ingyen a Mnkaügyi Fórumtől-banner-2024-1200x628
Online Munkaidő Nyilvántartó Rendszer Ingyenes START csomag - Munkaügyi Fórum blog
Nagyvállalati munkaügyek kezelésére OLM Rendszer - Munkaügyi Fórum blog