Hogyan támogassuk a GYES-ről visszatérő kismamákatl-munkaugyi-forum-blog
Hogyan támogassuk a GYES-ről visszatérő kismamákat?

2025.03.24.

Written by tamas

A GYES-ről visszatérő édesanyák olyan új kihívásokkal szembesülnek a karrierjük során, mint az időbeosztás, a gyerekelhelyezés vagy a helytállás egyszerre több szerepben. Emellett a munkahelyen újra be kell illeszkedniük, akár új feladatokkal kell megbirkózniuk, sőt az sem kizárt, hogy egy teljesen más vállalati kultúrába csöppenek bele. Hiszen míg ők a babával otthon vannak, az idő alatt is rengeteg változás történhet a cégnél.

Fontos, hogy szervezeti szinten komolyan foglalkozzunk a kismamák támogatásával, segítsük az elmenetelüket és a visszatérésüket, illetve a GYES idején se hagyjuk teljesen magukra őket. Ehhez olyan módszereket alkalmazzunk, amik az ő igényeiket is kielégítik és a vállalatnak is kivitelezhető. Ezzel kapcsolatban hasznos gyakorlati megoldásokat hallhatunk a HR Terasz 26. adásában Fata László (moderátor) vendégeitől:

  • András Klárától – Head of BSC, Trivium Packaging BSC
  • Radics Tímeától – HR és kommunikációs igazgató, Egis Gyógyszertár Zrt.
  • Molnár Veronikától – Head of People and Care Europe East, Nokia

akik saját tapasztalataikkal segítenek nekünk ebben a témában.

 

Miért éri meg a cégnek támogatni a GYES-ről visszatérő kismamákat?

 

Nem titok, ha azt mondjuk, hogy egy vállalatnak a GYES-ről visszatérő dolgozók támogatása mögött nemcsak empátia és emberségesség áll, hanem üzleti érdekek is meghúzódnak. Egy új munkavállaló felvétele hónapokba telhet és milliós nagyságrendű költséggel járhat. Ezzel szemben egy bevált, tapasztalt kolléga támogatása amellett, hogy költséghatékonyabb, pozitívan hat a szervezet hírnevére, csökkenti a fluktuációt és növeli a dolgozói lojalitást.

Dr. András Klára szerint is a kismamák támogatása és elkötelezettségük növelése rengeteg toborzási költséget, beilleszkedési, onboarding időtartamot megspórol. Ezen kívül úgy gondolja, hogy nagyon fontos és értékes az a tudás, ami a kollégák fejében van, ezért ő mindig nagyon várja vissza azokat, akik elmennek.

Radics Tímea tapasztalatból tudja, hogy a GYES-ről visszatérő édesanyák rendkívül hatékony munkaerők. Pontosan azért, mert azok a készségek, amiket otthon elsajátítanak, be tudják integrálni a munkavégzésükbe. Vagyis remekül mehet nekik a multitasking, és minél rövidebb idő alatt minél hatékonyabban tudnak dolgozni. Továbbá kifejezetten lojálisnak is tartja a kismamákat, ami hosszú távon nagyon fontos a cégnek. Ezen kívül még egy lényeges szempontra hívta fel a figyelmet:

„…nagyon sokszor arról hallani a panaszkodást, hogy nincs elég C level meg ilyen magas szintű beosztásban női vezető. Én azt gondolom, hogy ennél a pontnál kezdődik egyébként a probléma, (…) hogyha ezt nem oldjuk meg (…) aki GYES-re megy, az tudja, hogy nem kell választani a karrier és a gyerekek között, hanem igenis van olyan megoldás, hogy mindkettőben ki tudjon teljesedni. És ha a vállalatok ebben nem segítik a nőket, addig hiába igyekszünk kvótákkal meg mindenféle egyéb dolgokkal erőltetni hogy felsővezetői szintekben nők legyenek, egyszerűen fizikailag lehetetlen, hogy megoldják az életükben ezt.”

 

Milyen eszközökkel, módszerekkel támogathatjuk a GYES-ről visszatérő édesanyákat?

 

A folyamatos kapcsolattartás az egyik legfontosabb eszköz a GYES-en lévő munkavállalók támogatásához. Ez az adás vendégeinél is elsődleges szempont. Szerintük is elengedhetetlen, hogy a kismamák ne szigetelődjenek el teljesen a cégtől, hanem amennyire lehet, maradjanak a szervezet vérkeringésében. Ehhez olyan megoldásokat eszközölnek, mint:

  • a hírlevelek küldése
  • meghívás céges eseményekre, tréningekre
  • vagy cafetéria juttatása.

Dr. András Klára elmondta, hogy ők cafetériát biztosítanak a kismamáknak, ami egy nagyon jó kapcsolattartási eszköz, hiszen nem túl tolakodó, mégis folyamatosan hírt ad magáról a vállalat.

„…mi tényleg folyamatosan kapcsolatban vagyunk a kismamákkal, végig, amíg otthon vannak a gyerkőcökkel a Nefelejcs Programon keresztül. Tehát megkapják a híreket, kapcsolatban vannak a vezetőikkel, a kollégáikkal és talán Magyarországon egyedülállóan, mi, amikor a kismamák otthon vannak, akkor is cafetériát biztosítunk a számukra. Ezzel is utalva arra, hogy mi nagyon várjuk őket vissza a szülési szabadság letelte után.”

Másik lényeges módszer a rugalmas munkavégzési lehetőség és a hatékony reintegrálás biztosítása. Ez nagy segítség a szülés utáni fokozatos és kényelmes visszatéréshez, valamint az egyensúly megtalálásához. Radics Tímea szerint:

„…amikor megjönnek, akkor azért egy mini onboardingot ugyanúgy tartani kell, mint hogyha ők új munkavállalók lennének, főleg ha sok ideig elvoltak,  (…) néhány év alatt rengeteg sok minden megváltozik a világban és a cégnél is…”

Molnár Veronika azonban még a HR oldaláról megközelítve kifejtette, hogy a HR  felelőssége, hogy a visszatérő munkavállaló tudja, hogy milyen változások történtek a cégnél, azokra hogyan készüljön fel, illetve hogy minden munkaeszköz a rendelkezésére álljon, mint a laptop, telefon vagy a SIM-kártya.

„És ami még nagyon fontos szerintem, hogy legyen neki valós tennivalója, mert ugye nagyon sokszor azt hiszem, hogy nem vagyunk rá felkészülve, hogy akkor jönnek a kismamák és sokszor nem tudjuk hirtelen őket lekötni…”

Tehát nemcsak az a fontos, hogy gördülékenyen térjenek vissza a kismamák, hanem hogy hasznosnak is érezzék magukat. Érezzék, hogy valóban nélkülözhetetlen elemei a vállalat gépezetének.

 

Ám, ez még nem minden! Az adásban további ötleteket hallhatsz a kismamák támogatására, megtudhatod, hogy milyen problémákkal szembesülnek az édesanyák és valódi, személyes tapasztalatokat is megismerhetsz a témával kapcsolatban. Nézd vissza az adást díjmentesen a HR Terasz tudástárában, mert mindenképp megéri!

Munkaügyi naptárak segédanyagok ingyen a Mnkaügyi Fórumtől-banner-2024-1200x628
Online Munkaidő Nyilvántartó Rendszer Ingyenes START csomag - Munkaügyi Fórum blog
Nagyvállalati munkaügyek kezelésére OLM Rendszer - Munkaügyi Fórum blog