A jól kezelt létszámleépítés figyelembe veszi az elbocsátott és a maradó munkavállalók érdekeit, biztosítja a cég jó hírnevének megőrzését és minimálisra szorítja az esetleges negatív következményeket. Ehhez azonban szükség van megfelelő tervezésre, emberséges megközelítésre és a jogi követelményeknek való megfelelésre.
Fata László (moderátor) a HR Terasz 16. adásában erről beszélgetett vendégeivel:
- Csikós-Nagy Katalinnal (Fluktuáció kezelő és outplacement szakértő, ügyvezető tulajdonos – HR-Evolution Kft.)
- Könczöl Zoltánnal (Country HR manager, Electrolux Lehel Kft. )
- Erzse Tiborral (CEO, OLM Rendszer)
akik elmondták, mi mindent kell szem előtt tartanunk.
Milyen jogi szempontokra kell odafigyelni létszámleépítés során?
Elsősorban fontos, hogy a munkáltató betartsa a munkatörvénykönyvben meghatározott szabályokat, amelyek tartalmazzák a felmondási időket, a végkielégítés mértékét és a kollektív szerződésekben foglaltakat. Egyeztessen a megfelelő szakszervezetekkel és a munkaügyi hatóságokkal, amit az adásban Erzse Tibor is megerősített:
„…ha leépítés lett, akkor itt a szakszervezettel, érdekképviseletekkel is egyeztetünk, mert tájékoztatási kötelezettségünk van, utána bejelentjük a munkaügyi központ felé, és közben megcsináltuk már a listát, hogy kik fognak kikerülni, milyen típusú munkakörből kerülnek ki kollégák a piacra…”
Az nagyon lényeges, hogy a létszámleépítés során ne történjen diszkrimináció sem nemi, sem életkori, sem egyéb alapon.
Tibor arra is rávilágított, hogy ahhoz, hogy jogilag profi legyen a leépítés, rengeteg előkészítő munka kell. Fontos, hogy meglegyenek a szükséges papírok és tartalmazzák a szükséges elemeket, amely mindenki számára jó és elfogadható.
Mit kell tennie a HR-nek?
Fata László szerint a HR-esek sokszor nehezen döntik el, hogy hogyan csinálják a létszámleépítést lelkesen, profin, esetleg közben megengedhetik-e maguknak, hogy szomorúak legyenek?
Csikós-Nagy Katalin erre úgy válaszolt, hogy együttérzésre mindenképpen szükség van, mert szélsőséges érzelmi reakciókra lehet számítani a dolgozóktól. Sőt, a HR-nek a vezetőket is fel kell készítenie, hogy hogyan reagáljanak jól az ilyen helyzetekben.
Létszámleépítésnél a HR szempontjából kiemelten fontos még a transzparens és empatikus kommunikáció, valamint a munkavállalók megfelelő támogatása. A leépítési folyamat minden lépésének világosan érthetőnek és előre tervezett kell lennie.
Fontos, hogy az érintettek időben és részletesen tájékoztatva legyenek a leépítés okairól, a folyamat üteméről és a támogatási lehetőségekről.
Ahogy Könczöl Zoltán is elmondta, ők is felkészítették a dolgozókat, beszéltek nekik a változásokról, hogy mi történik pontosan. Hiszen még akkor is, ha megértették, hogy mi fog történni, de szívvel mindezt megélni, erre időt kell hagyniuk.
Azt is elmondta, hogy az empátia, a megértés mindenképpen szükséges a HR részéről. Lényeges, hogy csak annyit ígérjenek, amennyit be is tudnak tartani, világosan és megfelelő határozottsággal kommunikáljanak, mindemellett biztosítva a megfelelő segtíséget.
Mivel minden munkavállalónak megvan a saját története, anyagi, családi helyzete, amiről lehet a vezető nem tud, ezért a HR-nek nagyon nagy a felelőssége, hogy a beszélgetések megfelelően, professzionálisan zajlódjanak le.
Továbbá Zoltán azt is kiemelte, hogy:
„…szerintem nagyon-nagyon fontos egy nagyon robusztos projektvezetési tapasztalat, projektvezetési csapat legyen a háttérben, hiszen annyira sok ismeretlenes is ez az egész dolog, hiszen ilyenkor rengeteg olyan dolog változik, ami a standard működésben nincs. Tehát nagyon fontos, hogy HR képviseltesse magát, megfelelő HR csapattal, megfelelő szakértelemmel, tehát olyan valaki, aki szagolt már puskaport, hogy így mondjam, és egyébként pedig tudja érvényesíteni a HR szempontokat.”
Csikós-Nagy Katalin a HR feladatokkal kapcsolatban még felhívta a figyelmet arra, hogy több ponton is előfordulhat, hogy külső tanácsadó cég kapcsolódik be a leépítés folyamatába.
Hogyan tudja segíteni egy külső tanácsadó cég a létszámleépítés folyamatát?
Egy külsős cég szakértelmével és tapasztalatával nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a leépítés etikus és jogszerű legyen. Egy objektív rálátást, egy külső szemléletet hoz a folyamatba, amellyel segít a nehéz döntések meghozatalában és a stratégiai tervezésben.
A tanácsadók által nyújtott szolgáltatások közé tartozik a kommunikációs tervek kidolgozása, a munkavállalóknak szóló tájékoztatók és tréningek megszervezése, valamint az elbocsátott dolgozók számára nyújtott átképzési és álláskeresési támogatás.
Csikós-Nagy Katalintól megtudhattuk, hogy akár kék, akár fehér galléros munkavállalókról van szó, egy tanácsadó cég fel tudja készíteni a munkavállalókat az elbocsátásra, mentálisan tudja őket támogatni. Hisz nagyon fontos a dolgozók önértékelésének rendbe tétele, mert csak úgy fognak tudni egy új munkahelyen helyt állni és az interjún jól szerepelni, ha az önbizalmuk a helyén van.
„…vannak olyan munkáltatók, akik egy éven keresztül, majdnem egy éven keresztül is támogatják a munkavállalóikat, és szükség is van rá. Ez természetesen nem gyakori, de előfordul.”
Katalin olyan esetet is említett, amikor a munkáltató a képzés-átképzésben támogatja a leépített munkavállalókat, vagy például, hogy a fiatal generációt is kell segíteni kell mind mentálisan, mind pedig az álláskeresésben. Milyen érdekességeket mondott még?
Annyi biztos, hogy nagyon széles körű a támogatás, a segítség, amit egy külső tanácsadó cég nyújthat a munkavállalóknak és a munkáltatóknak a létszámleépítés folyamatában. Hiszen az elbocsátott dolgozók mellett a maradó kollégák moráljának a fenntartására is hangsúlyt kell fektetni.
De hogyan tarthatjuk fenn a maradó alkalmazottak bizalmát és elköteleződését? Mire érdemes még odafigyelni egy professzionális létszámleépítés során? Mindezeket megtudhatod, ha visszanézed a HR Terasz 16. adását.
Szerző: Pataki-Magyar Gabriella